26. září Microsoft uvolnil finální verzi Windows serveru 2016. Novinek je spousta, zminím tedy jen ty nejzajímavější:

  • Nano server – vytvoříte si vlastní image instalace, které obsahuje jen to co si definujete.Tato funkce míří primárně na větší poskytovatele ( hosting, cloud ), kde viditelně usnadní instalaci nových systémů.
  • Hyper-V – checkpointy jsou označeny jako vhodné pro produkční nasazení, rolling cluster update – hyper-v cluster se postupně upgradne a virtuály se při tomto procesu přenesou na ostatní volné nody ( to jste ve starší verzi museli dělat ručně nebo nascriptovat ), stejnou funkcionalitu nabízí Microsoft i pro Storage cluster, hot add/remove síťových interfaců, podpora secure boot pro linux, …
  • IIS 10 – nejvýznamější je podpora HTTP/2
  • Storage Replica – nová funkcionalita umožňující synchronní nebo asynchronní replikaci dat mezi servery. K již dobře fungujícím Storage Spaces z Windows 2012 R2 je tohle další zajímavá funkcionalita. Před nákupem nového pole Vás jistě bude hlodat, zda to má vůbec smysl a něvyřešit to pomocí Windows serveru.
  • Storage QOS – Chybějící podpora QOS na Storage vrstvě byla v nové verzi doplněna.
  • Microsoft loves linux – Hyper-V plně podporuje RedHat, SUSE, OpenSUSE, CentOS, Ubuntu, Debian a Oracle Linux – ta podpora bude samozřejmě mnohem širší, protože Linux Integration Services jsou již delší dobu součástí linux kernelu. Microsoft je ve světě otevřeného software dlouhodobě vnímán jako nepřítel čislo jedna, je zajímavé že Microsoft se otevírá komunitě a Google jde opačnou cestou. I přesto je v této komunitě vnímán Microsoft stále negativně a Google ne.
  • Containers – dnes velmi moderní je uzavírat aplikace do kontejnerů. Microsoft nezůstal pozadu a nový Windows server kontejnery podporuje.
  • Networking – přibyla podpora VXLAN a NVGRE. Nový je také load balancer, gateway ( včetně podpory BGP ), aplikační proxy a datacenter firewall.

Novinek je pochopitelně mnohem více, detaily najdete na webu Microsoftu.

 

zdroj: https://blogs.technet.microsoft.com/hybridcloud/2016/09/26/announcing-the-launch-of-windows-server-2016/